Рожденик или рожденник как е правилно да се пише?

Елица Петрова

С наближаването на лични празници и поводи често възниква въпросът: Как е правилно да се пише – „рожденик“ или „рожденник“?

Фрийпик Снимката е с илюстративна цел

Според правилата на българския книжовен език правилната форма е „Рожденик“ с едно Н.

Когато думата завършва на (ЕН) – от прилагателното рожден, думата се изписва правилно с едно Н.

Същото правило се отнася и за производните ѝ форми – рожденичка, рожденици, и членуваните форми – рожденикът, рожденичката.

Формата „рожденник“ се среща в разговорната реч, но не се счита за неправилна и не се препоръчва в писмена и официална комуникация.

Подобна е дискусията и при други често използвани думи:

Именик – Пише се с едно Н, когато се отнася за лице, което празнува имен ден.

Двойно Н се използва, когато става въпрос за списък с имена – (Пример) – „Именник на българските канове“.

Преди години, единствената приета форма беше именник, която означаваше и двете имена.

Ето още някои често допускани дилеми, относно правилното изписване на думите: 

Есен – есента (едно Т)

Пролет – пролетта (двойно Т, защото съществителното завършва на буквата Т)

Любов – любовта (едно Т)

Външност – Външността ( двойно Т)

Правилната употреба на думите не само показва езикова култура, но и прави текстовете по-ясни и професионални – особено в медии, социални мрежи и официални публикации.

Loading

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Next Post

Кратък урок по правопис или кога се пише двойно "н"?

Кратък урок по правопис – лесното правилно, което ни спестява колебания Българския език е красив, но понякога ни поставя пред дребни колебания, особено когато пишем в ежедневието – писмо, съобщение или текст за споделяне. Един от най-честите въпроси е дали дадена дума се пише с едно или с две „н“. […]

Подобни новини