На 30 януари 1856 г. в град Свищов е създадено народно читалище, което е имало предназначението да бъде библиотека и музей.
Тази благородна инициатива била подета от видните граждани – Димитър Начович, Емануил Васкидович, Георги Владикин и Христаки Филчов.
В дома на търговеца Димитър Начович шепа възрожденци се заели с нелеката задача да уредят културно заведение, което да разпространява просвета, книжнина и знание.
Първото и най-крупно дарение в подкрепа на градското читалище направил учителят Емануил Васкидович. Всъщност е възможно самият той да е инициирал идеята за откриване на учреждението.
Педагогът дарил 800 тома книги от своята лична колекция и положил основата на библиотечния фонд на читалището.
Съвсем скоро в касата на читалището започнали да постъпват дарения от много други заможни жители на Свищов.
До последните десетилетия на 19-ти век, средището функционирало като неделима част от културния и духовния живот в селището.
Читалищните дейци подкрепяли младежи в тежко положение и откривали неделни училища в помощ на възрастното население. За нуждите на музейния отдел събирали ценни литературни книжа и нумизматични предмети.

По този начин, чрез повсеместните усилия на свищовските първенци, народното читалище поддържало относително високо ниво. Основаната в средата на 19-ти век институция спомогнала за културната и просветната градация на гражданите.
Днес, 169 години по-късно свищовлии са горди носители на дълголетната традиция в областта на образованието и културната еволюция. От 1908 година за читалището е изградена специална постройка, която съществува и до днес.
Внушителната сграда е построена по проект на виенски архитект и чрез крупното дарение на свищовския меценат – Кирил Д. Аврамов.
В съвремието свищовското читалище има ключови заслуги за дълголетните културни традиции на град Свищов.
*Всички авторски права за този текст за запазени
За връзка с нас, PR и реклама, пишете ни на novinite-dnesbg@abv.bg.