Ивелин Иванов: Сервитьорството е Изкуството да Поднасяш Тежките Чинии с Щипка Грация

admin_news
Снимка: Личен архив 

Ивелин Иванов e дългогодишен сервитьор и любител сладкар. Родом от град Свищов, Ивелин завършва Професионална гимназия със специалност “Готварство и ресторантьорство”.

След това продължава висшето си образование със степен бакалавър в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“, профил Икономика със специалност “Икономика на Туризма”. Още от ученическите си години той избира да се развива в сферата на туризма и ресторантьорството.

В разговора ни с Ивелин, надникваме зад завесите от другата страна на бизнеса – тази на служителите. Какво ти коства да бъдеш сервитьор в България? Защо златното правило, че клиентът винаги е прав, струва не само материални, но и ментални щети, които най-често понасят сервитьорите? Защо тази професия все още се омаловажава у нас и какви сме ние, българите, като клиенти.

Всичко това и още много интересни отговори на въпроси, ще прочетете в интервюто ни от първо лице.

Снимка: Личен архив / Колажът е направен с Canva

1. От колко време си в ресторантьорския бизнес и защо реши да се развиваш в тази сфера?

В ресторантьорския бизнес съм вече около 8 години. На пръв поглед не са много, но за годините на които съм в момента, не са и малко. Избрах да се развивам в тази сфера постепенно с времето. Средното си образование завърших в профилирана гимназия, а именно “Готварство и ресторантьорство”. През този период на обучение се запалих по тази професия. Преминал съм през трите звена в един ресторант – сервиз, бар и кухня. Но това да сервирам винаги остава на първо място. Да общуваш с хората и срещаш различни и нови лица всеки ден е нещо уникално и обогатяващо. Разбира се се изискват и доста усилия. Тази професия те учи на това как да се държиш и да общуваш с различен тип хора и донякъде те изгражда и като личност и характер.

2. Какви са твоите наблюдения за Сервитьорството като професия в България?

Не много добри – това са моите наблюдения за сервитьорството в България. Нашата държава все още не е достигнала това ниво, за да може да наречем “Сервитьорството”, дори като професия. Не съм сменил много работни места, но имам и много мои познати и приятели в бранша ,и с голяма част от тях сме на същото мнение.

3. Ако трябва да направиш съпоставка с тази професия в чужбина, какво би казал?

Работил съм и в чужбина, в Кипър и на речен круизен кораб. Също и в Испания, но това беше едномесечен стаж. Наблюденията ми за там са, че е една идея по-добре. Работодателят се държи с една идея по-добре от повечето в тук в България, клиентът се отнася с малко повече уважение към теб.

Ивелин на речен круизен кораб, поредното предизвикателство по пътя към сбъднатите мечти // Снимка: Личен архив

4. Златното правило на бизнеса е, че клиентът винаги е прави. Но какво се крие зад това правило? Какво ви струва на вас, сервитьорите?

Да, това е нашето “златно правило”. Но това си има и своите граници. Да клиентът винаги е прав, но не на всяка цена. Доста от клиентите са запознати с това правило и напоследък наблюденията ми са, че го използват за лична изгода. Защото всяка грешка се заплаща от сервитьора, дори и да не е негова вината, това се крие зад това “златно” правило. Не навсякъде, разбира се, защото всеки ресторант има своите правила, но това е доминиращо.

5. От другата страна на бизнеса, думата не сервитьорите бива ли чута?

Този въпрос е много интересен. Честният ми отговор е, че почти никога не бива чута, дори и сервитьорът да е опитен в работата си. Според мен това е породено от страха на управляващия да не бъде заменен, от егото на собственика, защото, как някой друг ще бъде прав?! Но това е далеч от професионализма. За съжаление, напоследък, професионалисти трудно се намират.

6. Оставят ли бакшиши българите или чужденците са по-даващи?

Българите оставят бакшиш, но с годините тенденциите са към спад на бакшишите. Това е така, защото цените се повишават, а заплатите се понижават. Качеството на продуктите се влошава също. Хората биха оставили бакшиш, но вече търсят по-доброто качество във всякакъв аспект на професията. Но от друга страна да бъда и честен, българите са стиснат народ в това отношение, искат да бъдат обслужени на високо ниво, но не биха платили за него! За разлика чужденците, които така или иначе са свикнали на 10 % от сметката, защото това е заложено като правило, писано и неписано, в техните държави. Да, има и изключения, разбира се, все пак огромен е светът.

Ивелин и неговото любимо хоби – народните танци // Снимка: Личен архив

7. Какво най-често поръчват българите?

По-голямата част от българското общество обича традиционното и българското, дори и в ресторант с интернационално меню, българите често задават въпроса “Предлагате ли Шопска салата?”. Вече се наблюдават тенденции и на модернизиране в тяхното меню, идващо, разбира се, от новото поколение, което пътува и опознава различни кулинарни култури и след това ги търси и в собствената си държава.

8. Отрупани или скромни маси, какво обича българинът?

Тук бих отговорил по следния начин: зависи какъв тип ресторант или място за хранене са избрали. Ако е традиционен ресторант, механа, и компанията е голяма, масата ще е отрупана, разбира се.

9. Българинът като клиент – мил и любезен или груб и нахален?

Като клиент българинът е нещо средно между мил и груб. В работата ми съм срещал какви ли не хора – от супер мили и учтиви хора, които и да не ми оставят бакшиш, ще направят деня ми по-хубав, до такива, които са се държали супер арогантно и надменно. Така, сякаш притежават седемцифтени суми в банковата си сметка. Да бъда честен, това държание е от страна на клиентите, които не разполагат с големи финансови възможности и решават, че като се държат така със сервитьорите, са нещо повече и избиват собствените си комплекси. Но все пак ти развалят удоволствието от работата ти.

Снимка: Личен архив

10. Ако може да опишеш сервитьорството с една дума, коя би била тя?

Да я опиша с една дума? Може би изкуство. А към нея бих добавил страст и търпение.

11. Какво ти взема тази професия и какво ти дава?

Тази професия ,за жалост, повече ти взима, отколкото ти да дава. Взима ти здравето – на първо място. Това е професия с доста физически труд. Ти трябва да си бърз, да изнасяш тежки чинии и в същото време да добавиш и малко грация. Това за мен е сервирането. А към него добавяме и психическо натоварване, защото да се справяш с толкова много хора, всеки с различен характер и да запазиш поведение на ниво, придружено с усмивка, изисква доста усилия. Тази професия доста често ти взима доста и от личното време, доста често не остава много време за теб самия. Но пък ти дава много спомени, приятелства, изживявания. Също и доста умения, както казах по-горе, изгражда характера.

Снимки: Личен архив // Когато колегите станат твои най-добри приятели

12. Как и къде се виждаш след 5 години?

След 5 години се виждам… Честно казано не знам как се виждам. Винаги ми е било трудно да отговарям на този въпрос, защото аз съм доста импулсивен човек и не знам къде би ме изпратил животът. Но знам само едно със сигурност – няма да спирам да се развивам и обогатявам в тази сфера, за да работя над мечтите си.

„Ивелин с поглед към Бъдещето!“ // Снимка: Личен архив

*Интервюто принадлежи на novinite-dnesbg.eu и всички права са запазени!

Loading

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Next Post

Вижте как да си приготвите неустоим сладкиш с целувки

За приготвянето на този неустоум сладкиш са ви необходими следните продукти: За крема: 150 грама краве масло 150 грама пудра захар 3 белтъка 70 грама захар 50 грама шоколад или 2 лъжици какао 9 натрошени целувки За блата: 6 жълтъка 3 белтъка 60 грама пудра захар 2 супени лъжици галета […]

Подобни новини

novinite-dnesbg.eu
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.