За тези от вас, които обичат да експериментират, днес сме избрали да ви представим хлебни гювечета по рецепта на потребител във Facebook Любомир Чочев. Хлебното гювече е едно от най-често срещаните традиционни специалитети в български механи и ресторани. То е неизменна част от българската традиционна кухня, но домашно приготвено е още по-невероятно вкусно. Толкова вкусно, че забравяш за всички калории, които съдържа. В кръга на шегата, разбира се!
Вкусна Рецепта за Хлебни Гювечета по Идея на Любомир Чочев

Първа стъпка – приготвяне на тестото
Тестото е приготвено от 500 г пресято брашно, 1 пакетче суха мая, 150 мл затоплено прясно мляко, малко сол, малко захар, 1 яйце и мъничко масло, както вода колкото поеме. След като тестото е готово се завива и оставя да втаса поне половин час за да удвои обема си.
През това време се приготвя плънката. Плънката може да е различна според вашите вкус и предпочитания – пилешко, свинско, малко гъби или зеленчуци. В случая е използване пилешко месо, което е запържени с гъби. След това се добавя сметана и малко синьо сирене. Разбира се тук продуктите си ги избирате вие. Не всеки е почитател на синьото сирене, например. Може да замените със саламурено.
И нека отново се върнем на тестото. След като вече е втасло, го разделяме на 3 парчета. Разточва се на тънък пласт едното парче. Вземате едно истинско глинено гювече, слагате му кухненска хартия отвътре и вътре слагате разточеното тесто. Притискате с ръце плътно, трябва да стане нещо като купа от тесто. Отгоре изрязвате и оформяте.
Печете около 15 минути във фурната. След това вадите от фурната, издърпвате кухенската хартия нагоре, за да извадите гювечето от тестото. Намазвате външната част с яйце и прясно мляко и го слагате в подходяща тавичка. Не е необходимо вече глиненото гювече. И пълните вече с плънката. Може да се направи и като сложите плънката вътре още от самото начало или на по късен етап. И двата случая е правилно.
Относно капачето – изрязвате кръг, например може да се използва подходяща чинийка и топчето се залепва с яйце задължително. После пак се маже с яйце и прясно мляко. Капачето се изпича много бързо. Внимавайте да не го прегорите. И като за финал, когато тестото е почти готово, настъргвате кашкавал отгоре за допълнителен вкус. Може да добавите и чесън на прах, ако сте почитатели на чесъна. Е, да ви е сладко!