
Според предварителния анализ новооткритият надпис е един от най-старите текстове на кирилица, откривани някога.
1100-годишен надпис, намерен върху нагръдник в руините на българска крепост, е един от най-старите текстове на кирилица, откривани някога, пише marica.bg. Информацията е на изданието Live Science.
„Текстът е бил написан върху оловна плочка, носена на гърдите, за да предпазва ползвателя от беди и злини„, обяснява Ивайло Кънев, археолог в Националния музей на България, който ръководи екипа, извършващ разкопките на крепостта, разположена на границата между Гърция и България.
В надписа се говори за двама просители на име Павел и Димитър.
„Кои са били просителите Павел и Димитър не е известно, но вероятно Димитър е участвал в гарнизона, заселил се е в крепостта и е бил роднина на Павел“, казва Кънев.
Надписът датира от времето на цар Симеон I (известен още като Симеон Велики), управлявал Българската империя между 893 и 927 г. По това време царят разширява империята, като предприема военни кампании срещу византийците.
Кирилицата, която се използва в руския и други евразийски езици, е създадена през Средновековието. Съдейки по начина на изписване на буквите и местоположението на надписа в крепостта, „този текст вероятно е попаднал в крепостта между 916 и 927 г. и е донесен от български военен гарнизон„, обяснява изследователят.
Преди това откритие най-ранните запазени текстове на кирилица са датирани към 921 г. Следователно новооткритият надпис е един от най-старите кирилски текстове, откривани някога.