Е, всички знаем, че февруари е месецът на любовта, но във времена на инфлация и икономическа рецесия, ако поставим поне за малко темата за парите пред любовните трепети, едва ли ще сгрешим, а още повече – едва ли някой ще ни посочи с пръст.
Финансовото благосъстояние е мечта за всеки един човек, в това число и за българите. Особено след последните новини, които бяха притеснителни, но не и изненадващи. Според данни на НСИ всеки 1/5 българин живее под прага на бедността. Цените на стоките и услугите нарастват все повече, а мерки за това – липсват.
Предвид икономическата, политическата и финансова картина на България през последните години и почти невъзможната задача да се състави редовно правителство, на което народът да разчита, едва ли скоро ще може да си отдъхнем с покачването на цените. Уж правителство вече има, но цените продължават да растат.
Още с настъпването на новата година цената на тока за битовите потребители се повиши с 8,4 % у нас. Водата, газта и хлябът също поскъпнаха. Телекомуникационните компании също стават част от инфлацията. Според прогнози на икономисти, нарастващата инфлация ще доведе до още по-голямо повишаване на цените през пролетта. А влизането ни в Еврозоната става все по-невъзможна задача. Но дали не е „за добро“?!
Ценовата нестабилност в България провокира един въпрос, който хиляди българи си задават – взема ли се под внимание прилагането на монетарната политика у нас? И изобщо съществува ли такава след 1997 година?
Очаква ли я България същата „европейска“ съдба като Хърватия? И защо българи смирено мълчат?
Темата с инфлацията не е чувствителна само за българина, а и за Балканите. И докато в Турция вече успяват да овладеят ситуацията, в Хърватия граждани обявиха бойкот на магазини и бензиностанции. След влизането на страната в Еврозоната, цените рязко се покачиха. Въпреки че бе наложен ценови контрол, това не попречи цените да се повишат. В отговор на това обаче хървати обявиха бойкот и се отказаха да пазаруват от магазините. За последните 10 години цените на хранителните продукти в Хърватия са поскъпнали с 50 %. Ще доведе ли до положителна развръзка обединението на хърватския народ срещу ценовата нестабилност, предстои да разберем.
През последните 10 години: С 80 % са поскъпнали цените на храните в България
Според данни, които информационната агенция Марица публикува, цената на храните в България е поскъпнала с 80 % през последните 10 години. Картината за България продължава да бъде тъмна, а светлина скоро едва ли ще има. Много икономисти твърдят, че ако ситуацията с инфлацията у нас не се овладее, приемайки еврото, България ще преживее инфлационен шок. Дали обаче в момента държавата ни не преживява именно такъв е въпрос на гледна точка и финансови сили на всяко българско семейство. И докато някои трупат богатства и увеличават състоянието си, други броят последните си стотинки, за да нахранят децата си.