В България все повече хора искат да изберат енергийното обновяване на сградите и инвестициите в тяхното саниране, защото осъзнават ползите и ефективността на това. За съжаление обаче високите разходи са най-голямата пречка, за да приложат този модел на своите жилища.
Ако живеете в стар блок и изявите желание да направите освежаване на вашия апартамент, ето какви средства ще са ви необходими, според инж. Йордан Николов, главен изпълнителен директор на Българската асоциацията за изолажии и строителство (БАИС), пише Марица.
Инженерът споделя, че за подобно обновяване, цените варират между 130 и 150 лв. на кв.м. В тази цена са включени както материалите, така и трудът. Скелето не се включва към тази цена.
„Въпреки високите първоначални инвестиции, резултатите са значителни – намаляване на енергийните загуби с 30-40 процента, което води до по-ниски сметки за отопление и охлаждане“, казва инж. Николов.
БАИС бе част от Архитектурно-строителната седмица 2025, по време на която Асоциациите представиха водещи компании в сектора на изолационните системи и устойчивото строителство.
Санирането на блоковете е тема, която вълнува голяма част от българското общество. Но резултати показват, че едва 4% от многофамилните жилищни сгради са обновени и са енергийно ефективни.
В периода между 2015 и 2020 година санирането се извършваше безплатно. За целта от държавния бюджет беше отделена сумата от 2 млрд. лв.
Според инж. Николов обаче тази схема е показала своите недостатъци, като поясни, че изпълнителите са кандидатствали тогава на база референтна цена на кв. м., без да имат ясни количествени сметки.
Това е довело до вариация на цените. От 260-270 лв. на кв. м., до 115-13- лв. на кв. м., след като било установено, че отделеният бюджет няма да стигне. И така резултатът е бил обновяване на едва 2000 сгради, като за други не достигнали отпуснатите безвъзмездни средства.
Инженерът пояснява още, че най-големият проблем пред който са изправени е фактът, че в България около 60 000 сгради се нуждаят от обновяване и по-сериозен ремонт. За съжаление обаче към днешна дата са реновиране едва 300о сгради.