Засаждането на краставици е не само отговорна задача, но и такава към която не бива да прибягвате прибързано.
Ако подраните и засадите краставиците в градината в неподходящ период, то може да не се получи нищо и целият ви труд да отиде на вятъра. Краставиците е една от най-популярните култури и може да се намерят почти във всеки двор.
Но за да покълнат добре, то трябва да подходите отговорно към това. Затова много опитни градинари наблюдават не само промените във времето, но и се водят по лунния календар.
Лунният календар и кога е най-подходящото време за засаждане на краставиците според него
Много от градинарите се водят по лунния календар и планират работата си според него. Според тях, той е много полезен и може да посочи на добрите дати за сеитба, както и най-неподходящите такива.
Според него най-плодородното време е фазата на нарастващата луна. През април това са датите 28 и 29 април. Краставиците се засаждат рано сутринта.
През месец май най-подходящи са датите – от 1 до 3 май; от 6 до 11 май; 25 и 26 май, както и 29 и 30 май.
Засаждане на краставиците на открито
Както по-горе писахме, не бива да се прибързва със засаждането.
Най-важно е да обърнете добре внимание на времето, дали предразполага, тъй като има вероятност нещата да не се получат.
Първо, почвата трябва да се затопли най малко до 15 градуса, като през нощта не бива да има резки спадове в температурата, както и да е студено.
Когато почвата се затопли до дълбочина от 10 сантиметра, то вече спокойно може да засадите краставиците. Разсадът ще поникне от 2 седмици.
Според народните поверия е най-добре да се засадят краставиците на Гергьовден.
Още според тях, е добре хората да обърнат внимание на масовия цъфтеж на глухарчетата, както и на появата на венчелистчетата върху ябълковия цвят.
Съвременните градинари пък не обръщат внимание на поверия от миналото. За тях важна роля играят температурата на почвата и въздуха.
Въпреки че това е лесен процес, той носи със себе си някои особености като например избора на място в градината.
Тези растения не се засаждат ако на това място преди е имало тикви, например.
Защото има голяма вероятност почвата да е изтощена. По този начин реколтата няма да бъде богата.
Краставиците трябва да се засадят там, където преди това сте отглеждали домати, многогодишни билки, ранно зеле, ранни картофи, лук, боб и грах.