Традицията повелява на Лазаровден да се откъснат зелени върбови клонки, с които да се украсят вратите на домовете на следващия ден, който също е празник – Връбница или по-познат като Цветница, пише Darik News.
Лазаровден е християнски празник. Той е кръстен на Свети Лазар. В Новия Завет Лазар е ученик на Иисус Христос и брат на Марта и Мария-Магдалена, когото Иисус извежда от гроба и възвръща към живота. Според преданието Лазар живее още 30 години и почива като епископ на гр. Китон (Кипър).
Името Лазар е символ на здраве и дълголетие.
Според българските традиции Лазаровден е празник също на нивите, на горите и пасищата. Но освен това е празник и на момичетата, които след като лазаруват могат публично да се държат като моми и така, че ергените да ги харесат, за да може скоро да се задомят. С празника са свързани три ритуала – лазаруване, избиране на кумица и боенек. Те са свързани с прехода към моминството, любовта и задомяването.
Лазаровден поставя началото на Пасхалното тържество. По време на светата Литургия на Лазаровден, Църквата прослява Иисус Христос като Възкресение и Живот, който още преди своите страдания и смърт, с възкресяването на Лазар утвърждава възкресението на човечеството.
По време на утренята на Цветница, се благославят върбовите клонки, които се раздават на богомолците. Клонките се държат в ръцето по време на Литургията. Това е начин да се покаже, че и днес вярващите, както древните живели на Йерусалим, посрещат Иисус Христос като Цар и като Спасител.
Именици на Лазаровден са всички, които носят имената Лазар, Лазо, Лачо и Лъчезар.
Честит празник!